/// İnternetteki Kesinti Online Satış Yapan Acenteleri Etkiledi

Dün akşam Türkiye çapında başlatılan operasyonların bir sonucu olarak internette yaşanan kesilme ve yavaşlamalar sonucunda online satış yapan acenteler zor durumda kaldı.

Sabah saatlerinde Whatsapp'ta mesajların gitmemesi ile fark edilen sorun vatandaşlar tarafından günün en çok konuşulan konuları arasında yer aldı. Whatsapp'ta yaşanan sorunun ardından Facebook ve Twitter'da yaşanan bağlantı sorunu ile internet erişimi tamamen yavaşladı. Peki Whatsapp'ta neden mesajlar gitmiyor? Facebook ve Twitter'da neden bağlantı yavaş? İlk ve net açıklama Başbakan Binali Yıldırım'dan geldi: "Güvenlik açısından zaman zaman bu tür tedbirlere başvurulabilir. Arkadaşlar güvenlik açısından zaman bu tip tedbirlere başvurulabilir." dedi.

İnternette yaşanan kesilme ve yavaşlamalar sonucunda online tur, bilet ve otel satışı yapan acenteler zor durumda kaldı. Online tur satışı yapan Gruppal Şirket Ortağı Mehmet Can Koruyan konuya ilişkin açıklama yaptı. Koruyan, internet kesintilerine ilişkin şunları söyledi:

"2010 yılı Aralık ayında bir fırsat sitesi olarak kurulan Gruppal.com, A grubu seyahat acentesi belgesini aldıktan sonra sadece seyahat ve turizm alanlarına odaklı bir online seyahat platformu haline geldi. Gruppal.com üzerinde birçok tur operatörü, acente, otel, havayolu ve araç kiralama şirketinin sunduğu fırsatları toplu halde ve indirimli olarak dün akşama kadar bulabiliyorlardı. Dün akşamdan beri sebebini sabah öğrendiğiniz operasyonlar neticesinde devlet yetkililerin interneti zaman zaman güvenlik gerekçesiyle kestiklerini ya da yavaşlattıklarını öğrendik. Bizim gibi sadece internet üzerinden tur satan birçok şirket zor durumda kaldı. Sadece bizim çağrı merkezimizde 10'larca arkadaşımız internet üzerinden yapmaları gereken satışları dün akşamdan beri yapamıyorlar. Bu da şirketimize ek bir maliyete yol açtığı gibi asıl önemlisi sitemize ulaşamayan ya da tam ödeme aşamasında interneti kesilen müşterilerde firmalara karşı güvensizliğe yol açıyor." dedi.